Kasyna

KeyDrop: od skórki do skandalu – czy to koniec gry?

Zuza: Ekspertka od polskich kasyn online

Autor Zuza

Opublikowane 4 tygodnie temu · 4 min czytania

Weryfikacja faktów: Adam

KeyDrop od skórki do skandalu
W tym artykule
  • Ciemna strona KeyDropa
  • Streamerzy na celowniku
  • Reakcja Ministerstwa Finansów

Ciemna strona KeyDropa

Zapewne każdy z Was chociażby słyszał o popularnej grze CSGO, a tym samym o skinach, które można do niej zakupić. Jeśli jesteście bardziej w temacie wokół tej gry, to na pewno nie umknęła wam strona KeyDrop, na której można było wygrać skiny do Counter Strike.

 

Jednak co to jest KeyDrop tak naprawdę? To nic innego jak kasyno, w którym zamiast żetonów można było się posługiwać skinami CSGO. Jednak jak to jest w każdym kasynie, za tym wszystkim stały prawdziwe pieniądze.

 

Popularność KeyDropa można rozpoznać po ilości zarejestrowanych użytkowników, których było ponad 12,6 mln! Co więcej, bardzo dużą częścią tej społeczności były dzieci. Można zadać sobie pytanie, jak do tego doszło?

 

A mianowicie w bardzo prosty sposób. KeyDrop był platformą bardzo dostępną, rejestracja na jej stronie była banalnie prosta, a co najważniejsze, nikt nie wymagał weryfikacji wieku. Można było po prostu zatwierdzić, że ukończyło się 18 lat. Bez podawania jakichkolwiek dokumentów. W dodatku sama strona była bardzo atrakcyjnie zaprojektowana – kolorowa szata graficzna i animowane podobizny superbohaterów przyciągnęły niejedno dziecięce oko.

 

Na KeyDrop można było dokonywać płatności przez paysafecard, które dostępne są dla każdego, niezależnie od wieku.

 

Warto zaznaczyć, że KeyDrop jest mocno nieuchwytny, nie posiada ani własnego biura, ani głównej siedziby, a opublikowane dane i adresy są fałszywe.

 

Do swojej wątpliwej działalności i legalności przyznaje się sam KeyDrop w swoim regulaminie, zaznaczając, że podane dane mogą być nieprawdziwe i nie ma gwarancji, że nie wprowadzają w błąd.

 

Było kwestią czasu, aż ktoś w końcu zainteresuje się tak ogromną platformą hazardową działającą w Polsce – kraju, gdzie hazard jest ściśle uregulowany i nielegalny.

Streamerzy na celowniku

Głównym zapalnikiem do bliższego przyjrzenia się sprawie i zaznajomienia się z nią był dwugodzinny materiał Konopskyy KeyDrop, w którym twórca rozkłada na czynniki pierwsze całą strukturę KeyDrop i wyjaśnia, na czym ona polegała i kto ją wspierał, a także co się z nią stało teraz.

 

Materiał na platformie YouTube jest bardzo rzetelny i warto się z nim zapoznać. Porusza szczególnie ważną kwestię, jaką było promowanie KeyDrop i wygrywanie csgo skins przez polskich streamerów. Konopskyy wymienił wiele znanych osób, w tym IsAmU, Young Multi, Kacper Rietz, Xayoo, Szymool, a także samego autora filmiku, czyli Mikołaja “Konopskyy” Tylko.

 

Popularność KeyDropa była tak ogromną, że był nawet sponsorem Fame MMA i High League.

 

Jednak po co reklamować nielegalną stronę internetową, której nie można ufać?

 

Sprawa jest prosta, chodziło o pieniądze. Streamerzy na takich reklamach mogli zarabiać po kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie. Ich akcje często celowały w dzieci, zdarzało się nawet reklamować kody do KeyDropa z okazji Dnia Dziecka!

Reakcja Ministerstwa Finansów

W 2023 roku Ministerstwo Finansów zablokowało w Polsce dostęp do KeyDropa, uznając stronę za nielegalną. Została wpisana do Rejestru Domen Służących do Oferowania Gier Hazardowych Niezgodnie z Uchwałą. Nie przyczyniło się to jednak do zmniejszenia obrotów firmy, wręcz przeciwnie, KeyDrop zaczął obracać miliardami złotych rocznie.

 

Jednak sprawa nie jest taka prosta. Jak wcześniej wspomniałam, KeyDrop był mocno promowany przez znanych streamerów. Jednak po ogłoszeniu platformy jako serwis hazardowy, z automatu stała się ona nielegalnym w Polsce tworem.

 

Promowanie hazardu w naszym kraju jest przestępstwem skarbowym. Za dopuszczenie się takiego wykroczenia jest kara grzywny do 720 stawek dziennych, wyliczana na podstawie dochodu oskarżonego.

 

Nic dziwnego, że wszyscy streamerzy masowo zaczęli usuwać filmiki, w których promują KeyDrop. Wcześniej wspomniany IsAmU stracił na tym aż 47 mln wyświetleń! Jednak jest to mała cena przy widmie kary oscylującej do nawet 34 milionów złotych.

Zuza: Ekspertka od polskich kasyn online
Zuza Recenzentka Kasyn Online

Zuza specjalizuje się w iGamingu od 2018 roku, początkowo koncentrując się na tradycyjnych kasynach. Od 2022 zainteresowania skierowała na krypto kasyna i kryptowaluty, głównie Bitcoin. Recenzuje kasyna, walidując oferty pod kątem bezpieczeństwa i uczciwości. Aktywnie pisze także o nowoczesnych metodach płatności. Występuje pod pseudonimem, zachowując prywatność.

Więcej od Zuza