Hazard a deepfake – sztuczna inteligencja oszukuje systemy

- AML zagrożone przez AI
- Czy hazard może pomóc w walce z deepfake’iem?
- Cyfrowe Portfele Tożsamości i wezwanie do spójności
AML zagrożone przez AI
Aktualnie sztuczna inteligencja pojawia się praktycznie na każdym kroku. Można powiedzieć, że znacząco ułatwia życie, przyspiesza wyszukiwanie informacji, czy generowanie dokumentów, obrazków i innych rzeczy. Jednak niestety, świat nie jest idealny, i AI jest aktywnie wykorzystywane przez oszustów.
W kwietniu bieżącego roku brytyjska Komisja ds. Hazardu wydała oświadczenie ostrzegające o powszechności deepfake’ów, które wykorzystują AI do prania pieniędzy i finansowania terroryzmu.
Oszuści coraz lepiej czują się na polu kradzieży syntetycznej tożsamości, i niestety coraz bardziej ulepszają swoje sposoby fałszowania dokumentów tożsamości. Aby wygenerować nową, fałszywą tożsamość, mieszają oni prawdziwe i sfabrykowane dane osobowe. Takie syntetyczne tożsamości mogą bez problemu ominąć systemy KYC. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że aktualnie organy ścigania nie są odpowiednio przygotowane, aby zapobiegać takim przestępstwom.
Problem jest znaczący szczególnie jeśli chodzi o deepfake kasyna online. Organy regulacyjne zazwyczaj wystawiają surowe kary za naruszenie przepisów AML, a to właśnie w tą sferę uderzają oszuści, wykorzystujący sztuczną inteligencję w hazardzie. W Wielkiej Brytanii w ostatnim miesiącu aż dwóch operatorów dostało kary grzywny za zaniedbania w obrębie AML, które można policzyć na setki tysięcy funtów. Aby uniknąć naruszeń AML, operatorzy muszą przeszkolić swój personel w zakresie oceny dokumentów tożsamości generowanych przez AI.
Czy hazard może pomóc w walce z deepfake’iem?
Według Brytyjskiej Narodowej Agencji ds. Przestępczości, to właśnie oszustwa są najczęstszym przestępstwem wykonywanym w Wielkiej Brytanii. Jednak pomimo, że to właśnie AI jest często wykorzystywane przy oszustwach, to może ono również pomóc w ich wykrywaniu.
Ze względu na ten pojawiający się problem, prywatne przedsiębiorstwa i organy ścigania muszą podjąć konkretne kroki w celu zmniejszenia zagrożenia. Ustawa UK Online Safety Act z 2023 roku mówi o tym, co należy robić, aby ograniczyć oszustwa w Internecie. Na jej podstawie dostawcy mają wprowadzić środki, które będą walczyć z oszustwami i terroryzmem. Będą one obejmować m.in. oprogramowanie, które będzie wykrywało i usuwało reklamy i posty związane ze sprzedażą skradzionych lub fałszywych danych.
Aby zmniejszyć zagrożenie sztucznej inteligencji w hazardzie, operatorzy koniecznie muszą odświeżyć swoje procesy AML. Aktualnie większość operatorów używa tych samych narzędzi AI co oszuści, a żeby z nimi zawalczyć, muszą być o krok przed nimi. Dobrym wyjściem byłoby udoskonalenie kontroli dokumentów, np. za pomocą biometrii jak weryfikacja twarzy czy kontrole wykrywania żywotności. Do tego wykorzystania odcisków palców czy usług geolokalizacji mogłoby zwiększyć wykrywanie tożsamości syntetycznych. Dodatkowo sprawdzanie działań graczy może zwiększyć bezpieczeństwo w tym zakresie.
Cyfrowe Portfele Tożsamości i wezwanie do spójności
Aktualnie państwa są w trakcie wprowadzania elektrycznych portfeli identyfikacyjnych, które pomogłyby w walce z oszustami. Wykorzystywałyby one liczne technologie takie jak dane biometryczne, odciski palców czy wykrywanie twarzy. Taka technologia nie jest nowością na rynku, gdyż już w początkach lat dwutysięcznych został wprowadzony w Singapurze SingPass, a Estonia wprowadziła cyfrowy dowód osobisty. Do tej technologii dołączyły także inne kraje jak Niemcy czy Japonia.
Ze względu na to, że UE podjęła kroki w zakresie regulacji dotyczących identyfikacji, każde państwo członkowskie ma udostępnić swoim obywatelom co najmniej jeden cyfrowy portfel tożsamości. W Polsce jest to znane jako mObywatel. Z pewnością ułatwi to obywatelom legitymowanie się i identyfikację w usługach online.
Jednak Cyfrowe Portfele Tożsamości nie poradzą sobie same z walką z oszustami. Dużym problemem jeśli chodzi o zagrożenie AI w kasynach online jest brak spójności. Sama weryfikacja tożsamości online czy biometria w kasynach online nie wystarczy. Najważniejsza jest tutaj spójność działań przeciwko oszustom. Organy regulacyjne powinny wymagać od każdego weryfikacji tożsamości z użyciem metod odpornych na sztuczną inteligencję. Oszuści często używają tych samych danych syntetycznych na różnych platformach. W takim przypadku powinien powstać system, który by wykrywał takie nieścisłości na wszystkich platformach i wysyłał ostrzeżenia.
Aktualnie istnieją pewne zabezpieczenia dotyczące AML i potencjalnych oszustw, jednak organy regulacyjne będą musiały to ujednolicić, aby efektywnie walczyć z takimi zagrożeniami.
Zuza specjalizuje się w iGamingu od 2018 roku, początkowo koncentrując się na tradycyjnych kasynach. Od 2022 zainteresowania skierowała na krypto kasyna i kryptowaluty, głównie Bitcoin. Recenzuje kasyna, walidując oferty pod kątem bezpieczeństwa i uczciwości. Aktywnie pisze także o nowoczesnych metodach płatności. Występuje pod pseudonimem, zachowując prywatność.
Więcej od Zuza