Hazard online w Niemczech 2025: Czy branża iGaming stoi na krawędzi?

- Branża iGaming w Niemczech zagrożona?
- Zmiany w Traktacie Międzystanowym
- Nadużycia niemieckich graczy
Branża iGaming w Niemczech zagrożona?
Branża iGaming i wszystko co się z nią wiąże – w tym kasyna stacjonarne czy online muszą być regulowane przez prawo. Jest to bardzo ważne, aby zarówno gracze, jak i operatorzy kasyn mogli czuć się bezpiecznie na tym polu.
Dla graczy ważne jest, aby kasyno zawsze wypłacało wygrane, w wyznaczonym czasie i ilości. Jednak niekiedy zdarza się tak, że roszczenia graczy hazardu online są bezpodstawne i po prostu chcą oni wyłudzić od firmy pieniądze. Dlatego też prawo reguluje takie sprawy i chroni operatorów.
Jeśli chodzi o Niemcy, podeszli oni bardzo poważnie do hazardu online i w drugiej połowie 2021 roku wszedł w życie Międzystanowy Traktat o Grach Hazardowych. Miał on na celu regulować hazard online, aby był on w pełni legalny i dostępny dla każdego, ale jednocześnie jego zadaniem było chronić osoby zagrożone uzależnieniem od hazardu online. Jednak mamy rok 2025, a traktat nadal nie jest do końca dopracowany i można powiedzieć, że dopiero stoimy u progu kluczowych zmian. Czy wyjdą one na dobre branży iGaming czy ją pogrążą?
Zmiany w Traktacie Międzystanowym
Kontrola hazardu online w Niemczech jest regulowana przez Międzystanowy Traktat o Grach Hazardowych, który wszedł w życie w lipcu 2021. W tym momencie Traktat mierzy się z dwoma poważnymi kwestiami branży iGaming w Niemczech i to od tych zmian będzie zależeć, czy legalny hazard online nadal będzie się opłacał graczom, czy jednak lepiej pójść w stronę czarnego rynku.
Jeśli chodzi o te kwestie, to jedna z nich porusza ograniczenia dotyczące reklam. Wiadomo, zawsze znajdą się przeciwnicy i zwolennicy reklam, jednak ważne jest, aby legalny hazard online pozostał atrakcyjny dla graczy w porównaniu z usługodawcami reklamowymi z zagranicy.
Drugą kwestią była właśnie atrakcyjność rynku. Aktualnie przepisy regulują nam limit stawki na spin, który wynosi 1 euro, a także przerwę między spinami, która wynosi 5 sekund. Nawet wyższy sąd administracyjny w Saksonii poddał w wątpliwość te przepisy twierdząc, że mogą one przyczynić się do zmniejszenia atrakcyjności legalnego rynku i odejścia graczy w stronę czarnego rynku.
Ważne jest, aby zarówno gracze, jak i operatorzy mieli korzyści z przepisów i praw dotyczących hazardu, co przyczyni się do zwiększenia legalności rynku iGaming w Niemczech.
Nadużycia niemieckich graczy
Jak wspomniałam wyżej, przepisy istnieją po to, aby chronić graczy i operatorów. Niestety, na ten moment obserwujemy w Niemczech coraz większy wzrost spraw sądowych założonych przez graczy. Ich roszczenia dotyczą zwrotu pieniędzy, a gracze mają wsparcie dużych firm, które finansują takie procesy. Warto podkreślić, że większość niemieckich sądów rozstrzyga te sprawy na korzyść graczy, co jest ogromną stratą dla firm, które niejednokrotnie zostały posądzone bezpodstawnie. Oczywiście niektóre sprawy kończą się oddaleniem roszczeń gracza, jednak jest to pewien ułamek.
Sprawa zaszła tak daleko, że niemiecki Federalny Trybunał Sprawiedliwości i Sąd Krajowy w Eufracie zawiesiły niektóre poważniejsze postępowania i o wsparcie poprosiły Europejski Trybunał Sprawiedliwości, który ma odpowiedzieć na kluczowe pytania prawne. Sprawa jest na tyle poważna, że rynek iGaming w Niemczech jest aktualnie w dość sporym zawieszeniu. Głos Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości będzie miał ogromny wpływ na hazard online. Są dwie opcje – albo zostanie umocniona strona roszczeniowych graczy, albo zostanie wzmocniona pozycja operatorów.
Jedno jest pewne, na rozstrzygnięcie tego będzie trzeba trochę poczekać i będzie miało to wpływ nie tylko na Niemcy, ale na całą Europę, w tym Polskę.
Zuza specjalizuje się w iGamingu od 2018 roku, początkowo koncentrując się na tradycyjnych kasynach. Od 2022 zainteresowania skierowała na krypto kasyna i kryptowaluty, głównie Bitcoin. Recenzuje kasyna, walidując oferty pod kątem bezpieczeństwa i uczciwości. Aktywnie pisze także o nowoczesnych metodach płatności. Występuje pod pseudonimem, zachowując prywatność.
Więcej od Zuza