Ripple z ETF – Czy stanie się podstawą działań transgranicznych?
- Ripple jako jedna z najpopularniejszych kryptowalut?
- Korzyści i wady, jakie niesie za sobą Ripple
- 2025 jako przełomowy rok dla Ripple
Ripple jako jedna z najpopularniejszych kryptowalut?
Można powiedzieć, że w ostatnim czasie odnotowujemy złoty wiek kryptowalut. Jest wiele czynników, które na to wpływają, a miesiące świetności przeżywa aktualnie Bitcoin. Jednak są jeszcze inne kryptowaluty, które mogą zdobyć uznanie dzięki szerzeniu się krypto.
Jedną z nich jest Ripple, który ma ogromny potencjał, aby zaraz za Bitcoinem czy Ethereum być jedną z najpopularniejszych kryptowalut. XRP został opracowany przez Ripple Labs, z myślą o ułatwieniu płatności międzynarodowych. Jest to świetna idea, szczególnie dlatego, że w większości przewalutowań konieczna jest konwersja przez dolara amerykańskiego. A tymczasem dzięki Ripple moglibyśmy dokonywać w prosty sposób wymiany, bez dużych kosztów i długiego czasu realizacji.
Korzyści i wady, jakie niesie za sobą Ripple
Oczywiście główną korzyścią kryptowaluty XRP jest, tak jak wcześniej zostało wspomniane, ułatwienie transakcji transgranicznych. Jednak to nie wszystkie zalety krypto. Do tego dochodzą nam szybkie transfery, które mogą być finalizowane w zaledwie kilka sekund. Dla porównania, jeśli chcielibyśmy dokonywać takich samych transakcji Bitcoinem, to ich czas mógłby wynosić zarówno kilka minut, jak i kilka godzin. W dodatku koszty transakcji są niższe niż w przypadku innych kryptowalut, dzięki czemu będą świetnym rozwiązaniem dla tych, którzy stawiają na niskie koszta.
Jednakże pomimo świetnych korzyści, Ripple nie jest kryptowalutą bez skazy. W większości przypadków atutem dla kryptowalut jest to, że są one zdecentralizowane – tak właśnie działa np. Bitcoin. Jednak XRP jest kryptowalutą, która podlega pod Ripple Labs, więc jest zarządzana przez główne podmioty.
Dla wielu już sam ten fakt może być wadą nie do przeskoczenia. Jednak warto pamiętać, że kryptowaluta Ripple ma wiele zalet, które mogą być znaczące dla banków i instytucji finansowych, które poszukują ułatwień, działających szybko i w niskich kosztach.
2025 jako przełomowy rok dla Ripple
Rok 2024 był bardzo dobrym rokiem dla kryptowalut, a jego następca może się okazać jeszcze lepszy, szczególnie dla Ripple. Monica Long, która jest prezesem Ripple, wypowiedziała się w rozmowie z Bloomberg Crypto, że “jest duża szansa na XRP ETF”. W skrócie, Long ma nadzieję, lub raczej jest pewna tego, że wkrótce zostaną rozpatrzone przychylnie wnioski dotyczące funduszy ETF na kryptowaluty, a w tym na Ripple. Zatwierdzenie takiego funduszu mogłoby sprawić, że pozycja XRP zostałaby umocniona wśród innych kryptowalut, a do tego znacząco wpłynęłoby to na cenę kryptowaluty.
Aktualnie Ripple wynosi 2,32 USD, jednak patrząc na to, jak ETF wpłynęło na Bitcoina czy Ethereum można sądzić, że cena XRP gwałtownie wzrośnie po przyznaniu funduszu.
Do tego Ripple byłby jeszcze bardziej dostępny dla inwestorów, a także zmniejszyłoby się ryzyko związane z przechowywaniem kryptowaluty.
Rok 2025 pokaże, czy nastąpią kolejne przełomy na rynku krypto i czy zyska na tym Ripple, który mógłby zdobyć wielu zwolenników dzięki swojej dostępności czy kosztom transakcji.
Zuza specjalizuje się w iGamingu od 2018 roku, początkowo koncentrując się na tradycyjnych kasynach. Od 2022 zainteresowania skierowała na krypto kasyna i kryptowaluty, głównie Bitcoin. Recenzuje kasyna, walidując oferty pod kątem bezpieczeństwa i uczciwości. Aktywnie pisze także o nowoczesnych metodach płatności. Występuje pod pseudonimem, zachowując prywatność.
Więcej od Zuza