Polska liderem kryptowalut w Europie? Śmiała decyzja Sławomira Mentzena
- Mentzen i Rezerwa Bitcoin w Polsce
- Strategiczna Rezerwa Bitcoina w Polsce - Czy jest to możliwe?
- Przestroga dla Polaków - Uczmy się na cudzych błędach
Mentzen i Rezerwa Bitcoina w Polsce
Wybory prezydenckie zbliżają się dużymi krokami i już mogliśmy się zapoznać z pierwszymi planami wyborczymi. Jeden z kandydatów, Sławomir Mentzen opiera część swojego prezydenckiego planu na kryptowalutach. Słowa “Mentzen Bitcoin” są w ostatnim czasie na językach, ze względu na popularny wpis na serwisie X, w którym lider Konfederacji wspomina o utworzeniu Strategicznej Rezerwy Bitcoina.
Nic dziwnego, że polski polityk zainteresował się królową kryptowalut, która od ostatnich tygodni przeżywa renesans swojego istnienia, osiągając wartość blisko 100 tysięcy dolarów.
Mentzen uważa, że Polska powinna stać się “krajem dla kryptowalut, oferując bardzo przyjazne regulacje, niskie podatki oraz wspierające podejście banków i regulatorów”. Można szczerze powiedzieć, że taki ruch wypromował by Polskę na arenie międzynarodowej, a do tego zyskalibyśmy zabezpieczenie finansów w walucie, która jest odporna na inflację.
Mentzen swój wpis zakończył słowami “BTC to the Moon”, które można odczytywać jako nadzieję i po części też wiarę we wzrosty Bitcoina. Kandydat na prezydenta RP umieścił temat kryptowalut w aż 20 postulatach swojej kampanii wyborczej, można więc powiedzieć, że pokłada on wiarę w Bitcoina i ufa swoim założeniom. Nie jest on gołosłowny, gdyż sam posiada Bitcoiny o równowartości około 3,05 miliona dolarów.
Ciekawe, czy Hołownia i Trzaskowski również zainteresują się tematem kryptowalut na wzór Sławomira Mentzena i wprowadzą je do swojej kampanii?
Strategiczna Rezerwa Bitcoina - Czy jest to możliwe?
Temat kryptowalut w Polsce można uznać za tabu. Wiele osób kojarzy je z oszustwami i tak naprawdę nie ma realnego pojęcia jak działają i jakie zyski może osiągnąć państwo, które posiada rezerwę w Bitcoinach.
Świetnym przykładem będzie tutaj Salwador, o którym było głośno w ostatnim tygodniu. Niewielkie państwo posiada około 6100 Bitcoinów, co daje nam na ten moment 515,5 miliona dolarów. Warto tu wspomnieć, że kraj ten odnotował zysk na prawie 143,7 miliona dolarów dzięki zakupieniu Bitcoina jeszcze przed jego gwałtownym wzrostem.
Jednak w Polsce wygląda to tak, że sama wygrana Mentzena nie wystarczy, aby utworzyć rezerwę Bitcoina. Aby taki ruch był możliwy, potrzebna jest zgoda większości w Sejmie, by zmienić prawo. W Polsce nie istnieje pojęcie jak taka rezerwa, a jedyną, jaką posiadamy to rezerwy dewizowe, którymi zarządza NBP.
Podejście Sławomira Mentzena do Strategicznej Rezerwy Bitcoina jest bardzo innowacyjne i jest to ogromny krok, aby wzmocnić pozycję Polski na arenie międzynarodowej i pójść dalej w stronę nowoczesnej gospodarki. Pytanie tylko, czy Polska i jej mieszkańcy są na to gotowi?
Przestroga dla Polaków
Jak już wcześniej wspomniałam, Polacy nie za bardzo siedzą w temacie kryptowalut. Może się z tego wywiązać pewna ignorancja, przez brak znajomości tematu w szerszym spektrum, ale także niesie to za sobą wiele niebezpieczeństw.
Ostatnio pewna młoda Polka wypłaciła oszustowi aż 400 tysięcy złotych w 280 transakcjach BLIK. Padła ofiarą oszustwa na BLIK, które sama wykonywała. 16-latka była pewna, że mężczyzna poznany w sieci oferuje jej pracę w kryptowalutach. Finalnie dziewczyna po prostu dostawała kody BLIK do wypłaty gotówki z kont oszukanych osób i przyłożyła rękę do jednego z popularniejszych oszustw stosowanych w Polsce.
Dlatego tak ważna jest edukacja i ograniczone zaufanie. Większość osób prowadzi research przed rozpoczęciem pracy, często sprawdza się nawet opinie o pracodawcy i jest to bardzo dobra taktyka, szczególnie jak ktoś zaczyna proponować pracę z kryptowalutami, bez umowy i jakiegokolwiek spotkania, tłumacząc, że jest to okazja życia.
Jest bardzo dużo oszustów, którzy wykorzystują niewiedzę, a kryptowaluty są do tego świetną okazją dzięki temu, że nie są one popularne w naszym kraju
Zawsze sprawdzajmy, czy praca jest z legalnego źródła, a temat kryptowalut warto zgłębić, aby nie dać się oszukać i wrobić w kradzież.
Zuza specjalizuje się w iGamingu od 2018 roku, początkowo koncentrując się na tradycyjnych kasynach. Od 2022 zainteresowania skierowała na krypto kasyna i kryptowaluty, głównie Bitcoin. Recenzuje kasyna, walidując oferty pod kątem bezpieczeństwa i uczciwości. Aktywnie pisze także o nowoczesnych metodach płatności. Występuje pod pseudonimem, zachowując prywatność.
Więcej od Zuza